Obsługiwane przez usługę Blogger.

1977 - Dodge Monaco - City of Roseville Police Department

Prezentowany w poprzednim wpisie Bluesmobile, tylko zachęcił mnie do wzbogacenia kolekcji o modele klasycznych radiowozów ze Stanów Zjednocznych. W zaprzyjaźnionym sklepie models4u zakupiłem więc prezentowanego Dodge Monaco IV generacji, czyli następce modelu, na którym bazował wspomniany Bluesmobile.
Wprowadzenie do oferty modelu Monaco III generacji miało miejsce tuż po kryzysie paliwowym, którego skutki miały ogromny wpływ na dalszy rozwój motoryzacji. Dostrzeżono bowiem uzależnienie krajów zachodu od ropy naftowej. Wcześniej niewielu kierowców zwracało uwagę ile litrów paliwa spala ich samochód. Po kryzysie paliwowym nastawienie to zmieniło się i coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć samochody małolitrażowe. Ponadto w latach 70 zaostrzyły się przepisy dotyczące emisji spalin przez pojazdy, co także było wyzwaniem dla koncernów motoryzacyjnych. Dlatego też moment premiery Monaco III, którego gamę silnikową tworzyły silniki V8 o pojemności od 5.2 L do 7.2 L można określić jako niefortunny. Samochód był jednak chętnie kupowany przez instytucje zajmujące się bezpieczeństwem i  porządkiem publicznym. Funkcjonariusze szczególnie cenili silnik Magnum 440 o pojemności 7.2 l i mocy 220 KM. Model ten stał się rozpoznawalny dzięki filmowi Blues Brothers, w którym bohaterowie poruszają się właśnie Monaco, który wcześniej służył w policji. Zaledwie trzy lata po premierze Monaco III do produkcji wprowadzono jego następcę. W tym modelu gama silnikowa została uzupełniona o ekonomiczną jednostkę o pojemności 3.7 l i mocy 100 i 110 KM, która spełniała także nowe normy emisji spalin. Dla formacji policyjnych wciąż montowano jednostkę Magnum 440. Monaco IV generacji było powszechnie wykorzystywane w jednostkach policyjnych w większości stanów. W policyjnych barwach mogliśmy je zobaczyć także na wielkim ekranie, np. w trakcie sceny pościgowej w filmie Terminator z 1984 roku, w serialu Nieustraszony, czy Zabójczy Widok z serii przygód agenta 007 Jamesa Bonda. Sprzedaż modelu była jednak daleka od oczekiwań producenta i już w 1978 roku produkcja modelu została zakończona. Prezentowany model nosi oznaczenia Policji Miejskiej z Roseville w stanie Kalifornia. Jednostka została powołana w 1909 roku i obecnie liczy 122 funkcjonariuszy.
Prezentowany model został wykonany przez firmę Greenlight. Podobnie jak w prezentowanym niedawno Bluesmobile, poziom wykonania jest dość nierówny. Najlepiej to widać, gdy spojrzymy na przedni pas, gdzie ładnie odtworzony grill kontrastuje z malowanymi kierunkowskazami, które po prostu wyglądają źle. Podobnie nienajlepiej prezentują się lampy obrysowe boczne. Niewiele lepiej wyglądają także lampy tylne. Niestety mój egzemplarz został niezbyt dobrze zmontowany. Widać to przede wszystkim po niebieskim kloszu belki ostrzegawczej, który wyraźnie odstaje od podstawy oraz niedopasowanej tylnej szybie. Jeśli chodzi o lakier, to przy przejściach koloru czarnego z białego możemy zauważyć, że zabrakło należytej dokładności w malowaniu modelu. Czarny kolor nie pokrywa dość znaczącej części podszybia z prawej strony. Nieźle prezentują się za to felgi pojazdu, oraz malowane wnętrze. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do jakości nadruków - są czytelne i prosto nałożone. Szkoda tylko, że zabrakło tablic rejestracyjnych. Uważam, że mimo wskazanych wyżej mankamentów prezentowana miniatura warta jest uwagi. 

Brak komentarzy