Obsługiwane przez usługę Blogger.

Samochody wojskowe II Wojny Światowej - Horch 853A Kabriolet

W trakcie II Wojny Światowej w użyciu armii niemieckiej obok licznych modeli czołgów, pojazdów opancerzonych czy samochodów ciężarowych znalazły się także cywilne samochody, nierzadko luksusowe. Jednym z przykładów takiego pojazdu jest prezentowany Horch 853A kabriolet wydany w piątym numerze serii Samochody wojskowe II Wojny Światowej.
Horch 853 był jednym z modeli wprowadzonej do produkcji w 1935 roku serii 5. Pojazdy te napędzał silnik o pojemności 4944 ccm i mocy 100KM, a od 1937 roku 120 KM. Samochód ten mógł rozpędzić się do 130 km/h. Samochód produkowano do 1940 roku. Powstały łącznie 404 egzemplarze modelu serii 5. Według informacji na podstawce samochód ten miał należeć do dowództwa 1 Armii Niemieckiej, która stacjonowała w okupowanej Francji w czerwcu 1944 roku. Armia ta strzegła wybrzeża francuskiego od Półwyspu Bretońskiego do granicy hiszpańskiej. Szkoda, że w broszurze nie zostało umieszczone zdjęcie pierwowzoru, na którym bazuje model. Poszukując w internecie informacji na temat militarnego użycia modelu 853A, trafiłem na stronę kfzderwermacht.de. Stronę tą serdecznie polecam każdemu pasjonatowi wojskowej motoryzacji. Zawiera ona ogromną liczbę niesamowicie ciekawych zdjęć. Wśród nich możemy znaleźć takie oto zdjęcie prezentujące żołnierzy niemieckich pozujących przy samochodzie Horch 853A, który pomalowany jest w trójbarwny kamuflaż.
Źródło zdjęcia: Kolekcja p. Henry Hoppe,  kfzderwermacht.de. Zdjęcie umieszczono w celach porównanwczych. 
Jak możemy zauważyć model od Deagostini posiada inne numery tablic rejestracyjnych. Samochód na zdjęciu posiada tablice rejestracyjne o numerze WH 1282918, kiedy w modelu są to WH 172825. Doskonale widać także, że samochód ze zdjęcia został pozbawiony zderzaków, kierunkowskazów bocznych oraz elementów sygnałów dźwiękowych. Uwagę zwraca także zdjęte koło zapasowe, domontowana lampa do jazdy nocnej tzw. notek oraz zderzak przypominający ten stosowany we wczesnych Kubelwagenach, jak Wanderer W11, czy Horch 830R (Nie mylić z VW Typ 82 Kubelwagen).
Jak już wspomniałem, prezentowany model został wydany w piątym numerze serii Samochody wojskowe II Wojny Światowej. Jakość wykonania jest całkiem niezła. Mój egzemplarz został poprawnie zmontowany i polakierowany. Jedyny mój zarzut, to prawy przedni dekielek, w którym wyraźnie widać wadę lakierniczą. Pewne zastrzeżenia budzi także sam karabin maszynowy MG-34. Chodzi nie tylko o jego jakość wykonania, która jest słaba i poziomem odstaje od reszty modelu, ale o sam sposób umiejscowienia. Naprawdę trudno wyobrazić sobie, jak miałoby wyglądać prowadzenie ognia z tej broni do samolotów przeciwnika. Mimo wskazanych powyżej wad i uproszczeń model ten bardzo mi się spodobał i myślę, że jest wart polecenia.

6 komentarzy:

 1. Hermosos modelos, tanto este Horch como el anterior Mercedes, ambos camuflados para la guerra en el desierto.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Juanh za komentarz!

   Ciekawie wyglądają tak luksusowe samochody w wojskowym kamuflażu.

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Muy buen molo este que mostráis, me gusta

  Saludos

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć Piotrze!
  Bardzo przyjemna miniaturka, mi bardzo podoba się fakt, że przednie lampy mają odpowiednio czarne i beżowe obudowy, aby pasować do kamuflażu na przodzie samochodu.
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Damian, często reflektory otrzymywały jeszcze dodatkowe nakładki by ograniczyć widoczność pojazdów z powietrza.

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń