Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoda Superb III - Komenda Stołeczna Policji

Bohaterem tego wpisu jest radiowóz Skoda Superb należący do Grupy Speed Komendy Stołecznej Policji, który wykonał na moje zamówienie kolega Marcin. Przyznam Wam szczerze, że prezentacja tego modelu powinna się odbyć już rok temu. Niestety - chcąc poprawić przednią część modelu przypadkowo uszkodziłem kalkomanię. Musiałem więc odesłać model do Marcina i czekać, aż zostanie on naprawiony. 
W połowie 2020 roku flotę polskiej policji zasiliło osiem radiowozów Skoda Superb trzeciej generacji. Przeznaczone zostały dla grupy SPEED, która ma na celu ściganie piratów drogowych. Są to samochody w wersji kombi, które napędza turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 2.0 i mocy 272 KM. Pojazdy wyposażone zostały w prędkościomierz kontrolny Videorapid 2a produkcji rodzimej firmy Zurad, który umożliwia pomiar prędkości w ruchu oraz nagrywa obraz przed i za pojazdem.
Prezentowany model to konwersja, która została wykonana przez kolegę Marcina na bazie miniatury firmy Abrex. Na wstępie należy wyjaśnić, że bazowa miniatura w przeciwieństwie do pierwowzoru, to samochód sprzed faceliftingu. Różnice rzecz jasna są dość widoczne, ale niestety póki co brakuje modelu Superb po FL (miał on miejsce w maju 2019 roku). Kalkomanie do modelu zostały zaprojektowane przez kolegę Xiedzu. Niestety znalazł się w nich poważny błąd. Na tablicach rejestracyjnych umieszczona jest flaga Polski, która stosowana była dla tablic wydawanych do 30 kwietnia 2006 roku. Od 1 maja 2006 na tablicach rejestracyjnych miejsce polskiej flagi zajęło 12 gwiazdek symbolizujących Unię Europejską. Marcin wykonał swoją pracę bardzo dobrze. Model poza policyjnymi oznaczeniami i belką świetną otrzymał także antenkę oraz policyjne akcesoria za przednią szybą. Są to dwie czapki z białym otokiem charakterystyczne dla policjantów ruchu drogowego oraz tarcza do zatrzymywania pojazdów, które dodają modelowi uroku. Uważam jednak, że pomalowanie grilla oraz dopasowanie przedniej części kalkomanii na masce mogło wyjść lepiej. Marcin zapomniał także pomalować relingów dachowych, które w pierwowzorze są w kolorze czarnym. Jedną z zauważalnych na pierwszy rzut oka zmian modelu Superb po faceliftingu jest kształt halogenów. W samochodzie po facelifitngu są one zdecydowanie węższe niż w modelu sprzed. Myślę, że stosunkowo niewielkim kosztem można spróbować przerobić ten element - np. poprzez zamalowanie go i naklejenie kalkomanii imitującej halogen. Być może w przyszłości model zostanie wysłany jeszcze raz do Marcina, by wskazane wyżej elementy zostały poprawione. W modelu zabrakło głośnika, który w pierwowzorze umieszczony został w przednim zderzaku. Niestety element taki jest bardzo trudny do wykonania. Jedyną osobą, która wcześniej podjęła się wykonania tego elementu na moje zamówienie, był kolega Bartek. Element ten możecie zobaczyć w policyjnym VW T6, którego prezentowałem Wam ponad dwa lata temu. Niestety kolega Bartek nie wykonuje już elementów na zamówienie... Z pewnością prezentowana Skoda to kolejny ważny radiowóz w mojej kolekcji samochodów polskich służb i formacji mundurowych

Brak komentarzy