Obsługiwane przez usługę Blogger.

Volkswagen Transporter T6 - Komenda Stołeczna Policji

Prezentowany w tym wpisie model powstał dzięki mojej współpracy z kolegami modelarzami. Jacek z bloga Służby w skali wydrukował dla mnie kalkomanie, znany z prezentowanych na blogu modeli Alfa Romeo 159, Kia cee'd i VW T5 Marcin wykonał belkę świetlną, a Bartek z bloga Brociu43worskshop wyrzeźbił rewelacyjny głośnik i wywietrznik. Wszystkie te elementy połączyłem w całość dzięki czemu powstała miniatura niezwykle ważnego współczesnego radiowozu polskiej policji, jakim jest Volkswagen Transporter T6.
Polska Policja otrzymała pod koniec 2016 roku 100 radiowozów marki Volkswagen Transporter T6, które zostały rozdysponowane dla jednostek w całym kraju. Przetarg został przeprowadzony przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Pojazdy zostały zabudowane w wersji pojazdu patrolowo-interwencyjnego z tzw. trzecią klasą, czyli wygrodzoną przestrzenią dla osób zatrzymanych.  Model T6 uzupełniły, a z czasem zastąpiły w większości jednostek Fiaty Ducato, na które dość często narzekali policjanci. Samochód włoskiego producenta ma bowiem dość spore gabaryty, co utrudnia manewrowanie w wąskich uliczkach i na parkingach. Nieco mniejszy T6 lepiej radzi sobie w manewrowaniu, a jednocześnie jest równie praktyczny co Ducato. Jako funkcjonariusz, który bardzo często przewozi ludzi tzw. trzecią klasą pozwolę w tym miejscu wyrazić opinie, iż pojazdy w typie T6, czy Transita Custom najlepiej nadają się w roli radiowozu patrolowo-interwencyjnego. Otóż jak już wcześniej wspomniałem tego typu samochody całkiem dobrze sprawdzają się w manewrowaniu, a jednocześnie 3 klasa jest na tyle wysoka, że można do niej wejść i wciągnąć niechętnego do współpracy delikwenta do środka, o czym nie ma mowy w przypadku pojazdów typu Transit Connect, czy Doblo. Ten, kto nie prowadził agresywnego, nietrzeźwego, a zwłaszcza będącego pod wpływem narkotyków zatrzymanego, ten nie wie jak trudno umieść go w radiowozie. Opinie tą podziela także kierownictwo Policji bowiem po dostarczeniu partii 100 egzemplarzy modelu T6 jednostki w kraju otrzymują kolejne radiowozy tego typu. Modele z najnowszej partii można poznać m.in. po oklejeniu, które zajmuje większa powierzchnię, czy dodatkowych lampach ostrzegawczych po bokach przedniego zderzaka. Prezentowany model przedstawia samochód o numerze taktycznym Z289 należący do Komendy Stołecznej Policji.
Zdjęcie umieszczono za zgodą Jacka Jóźwika, autora bloga Służby w skali
Jak już wspomniałem bazą dla konwersji była miniatura firmy Welly. Choć została ona wydana  w serii, którą najczęściej określa się przedziałem skalowym od 1:34-1:39, to rzeczywista skala modelu  najbliższa jest 1:43. Trzeba przyznać, że choć zgodnie z założeniem producenta docelowym odbiorcą modelu jest dziecko, to jakość odwzorowania jest niezła i z pewnością nadaje się jako baza do głębszych modyfikacji. Zanim model otrzymał kalkomanie i policyjne dodatki to dopracowałem detale malując m.in. lusterka, imitację szyb przedziału pasażerskiego, czy felgi. Nakładanie kalkomanii i doklejanie policyjnych elementów, choć nie obyło się bez pewnych trudności, sprawiło mi wiele satysfakcji. Jeszcze raz dziękuję Panowie za pomoc! Dzięki Wam moja kolekcja radiowozów wzbogaciła się o kolejny ważny model. Liczę, że przed nami jeszcze wiele ciekawych projektów!
Na koniec wspólne zdjęcie z T4.

11 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie wyszedł :) Pozdro!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Jacku! Cieszę się ogromnie, że udostępniłeś mi te kalkomanie :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Patrząc na fakt, że bazą jest jakby nie patrzeć zabawka to model wygląda wręcz świetnie. Najbardziej jak zwykle szkoda tych lusterek odlanych razem z karoserią, co chyba tylko Kinsmart wsród zabawek robi ładnie. Jak blisko 1:43 jest ten model?
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Abarth!

   Fakt, gdyby nie lusterka, wycieraczki i otwierane drzwi to prezentowany VW mógłby spokojnie być sprzedawany jako model kolekcjonerski. Co do skali - mierząc "pi razy drzwi" model wpasowuje się w skalę 1/43. Jutro lub pojutrze zaktualizuje wpis dodając wspólne zdjęcie z policyjnym VW T4 od Hongwell/Cararama.

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. Bello VW de la policía de Varsovia.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Włożyłeś w model dużo serca i po dokładnym obejrzeniu go na żywo mogę śmiało stwierdzić, że zrobiłeś świetną robotę! Fajnie, że chłopaki Ci pomogli, bo efekt świetny 😀

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Damianie!

   Jestem ciekaw, jak będzie wyglądał T6 od Welly po przeróbkach wykonanych przez Diecast Art :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 5. Sporo z niego wycisnąłeś;) Twoje poprawki znacznie podniosły walory modelu. Na pewno na żywo wygląda jeszcze atrakcyjniej niż na zdjęciach;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 6. A sprzedaje pan te wozy?

  OdpowiedzUsuń