Obsługiwane przez usługę Blogger.

Fiat 238 - Carabinieri

Dzięki koleżance Kasi Stańczuk  niedawno do mojej kolekcji trafił model radiowozu Fiat 238 w barwach włoskich Karabinierów, który jest bohaterem dzisiejszego wpisu. 
Fiat 238 został wprowadzony do produkcji w 1967 roku jako następca modelu 1100T. Silnik pojazdu umiejscowiono poprzecznie pod przednimi siedzeniami, dzięki czemu samochód charakteryzował się zwartą budową nadwozia. Samochód produkowano w wielu odmianach, z których podstawowymi były furgon, mikrobus oraz wersja ze skrzynią ładunkową. Napęd pojazdu stanowiły silniki benzynowe o pojemności 1.2l i mocy 44 KM oraz 1.4l i mocy 46 i 52 KM. Model ten często wykorzystywany był jako radiowóz lub ambulans. Warto wspomnieć tu, że w wersji sanitarnej samochód ten miał swoją rolę w trakcie zamachu na Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku po postrzeleniu podróżującego Fiatem Campagnola papieża przez zamachowca papamobile szybko oddalił się z miejsca zamachu. Następnie w bezpiecznym miejscu rannego Jana Pawła II położono na noszach i samochodem sanitarnym na bazie Fiata 238 przewieziono do szpitala. Produkcję modelu 238 zakończono w 1983 roku. Za bezpośredniego następce Fiata 238 należy uznać Ducato pierwszej generacji, które trafiło do produkcji w 1981 roku.
Prezentowany model został wydany w 3 numerze serii Kultowe Wozy Policyjne od Deagostini, która wydawana była w latach 2015-2017. Sama miniatura prezentuje przyzwoity poziom wykonania typowy dla tej serii. Mój egzemplarz został prawidłowo zmontowany i polakierowany. Z pewnością prezencję modelu można poprawić m.in. cieniując grill, czy malując wnętrze. Na chwilę obecną miniaturowy Fiat 238 uzupełnił moją kolekcję zagranicznych modeli radiowozów, z których niemałą część stanowią pojazdy włoskich służb porządkowych.

Brak komentarzy