Obsługiwane przez usługę Blogger.

Mercedes-Benz 290 GD - Straż Graniczna

W tym wpisie mam przyjemność zaprezentować model radiowozu Mercedes-Benz 290 GD w barwach Straży Granicznej. Miniatura została wykonana na moje zamówienie przez kolegę Marcina, któremu raz jeszcze serdecznie dziękuję. 
Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 roku, przejmując obowiązki rozformowanych Wojsk Ochrony Pogranicza. Dosyć szybko miejsce zużytych UAZ-ów i furgonów Nysa zajęły samochody zachodniej produkcji. Były to m.in. samochody terenowe Land Rover Defender i Mercedes-Benz GD 290, a także furgony Ford Transit i Volkswagen T4. Radiowozy Mercedes-Benz 290 GD pozostawały w służbie Straży Granicznej do początków drugiej dekady XXI wieku. Następnie część z nich zasiliła jednostki Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych, a jeden egzemplarz trafił nawet do Straży Miejskiej w Lubomierzu.
Mercedes-Benz 290GD należący do Straży Miejskiej w Lubomierzu, czerwiec 2010 roku. Zdjęcie mojego autorstwa.
Prezentowany model to konwersja w oparciu o miniaturę firmy Autoart. Mamy więc naprawdę porządny, pełny detali model bazowy wyposażony w funkcję skrętnych przednich kół. Zakres konwersji objął przemalowanie modelu, dodanie oznaczeń oraz belki ostrzegawczej na dachu. Kalkomanie zostały wykonane przez kolege Xiedza (x-Decals) Dodatkowo na podstawce znalazł się wykonany przez Marcina słup graniczny, który jest ciekawym uzupełnieniem całości. Nie ukrywam, że model bardzo mnie cieszy. Jest to bowiem ważny eksponat w mojej kolekcji samochodów polskich służb mundurowych.
Tak prezentuje się model na podstawce.

Brak komentarzy