Obsługiwane przez usługę Blogger.

Daewoo-FSO Polonez Kombi - Komenda Powiatowa Policji w Nysie

W tym wpisie zaprezentuję Wam model radiowozu Daewoo-FSO Polonez Kombi należącego do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nysie. Prezentowaną miniaturę zakupiłem na allegro i niestety nie znam jej autora. 
Prace nad Polonezem w wersji Kombi rozpoczęły się w 1992 roku, a więc 14 lat odkąd pierwszy samochód tej marki zjechał z taśmy produkcyjnej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. W 1994 roku zaprezentowano pierwszy prototyp, jednak nie zdecydowano się na wprowadzenie go do produkcji seryjnej. Cztery lata później zaprezentowany został kolejny prototyp, bazujący już na modelu Caro Plus. Produkcja seryjna modelu Kombi rozpoczęła się 15 kwietnia 1999 roku i trwała do zakończenia wytwarzania Poloneza, czyli do 22 kwietnia 2002 roku. Była to więc ostatnia wprowadzona do produkcji wersja tego samochodu, a zarazem najkrócej produkowana. Praktyczne nadwozie oraz niska cena sprawiły, że model ten cieszył się popularnością służb mundurowych, zwłaszcza Policji. W służbie pojazdy te wykorzystywane były do przewozów psów służbowych oraz jako samochody ekip ruchu drogowego. W 2009 roku Polonezy zostały wycofane ze służby. Jako ostatnie ze stanów wykreślono pojazdy w wersji kombi. 
Jak już wspomniałem, nie znam autora modelu. Pewne jest to, że bazą jest miniatura wydana w 20 numerze serii Legendy FSO, z zakres konwersji objął przemalowanie modelu oraz dodanie policyjnego oznakowania. Sama konwersja została wykonana estetycznie, choć jakość kalkomanii - zwłaszcza pasów ostrzegawczych mogła być lepsza. Moim wkładem było dodanie oznaczeniem Ruchu Drogowego, które posiadał pierwowzór, zaślepki belki ostrzegawczej, a także logotypu FSO oraz oznaczeń na klapie bagażnika. Model, choć nie jest idealny, to bardzo mnie cieszy i jest ważnym eksponatem w mojej kolekcji radiowozów polskich formacji mundurowych.

Brak komentarzy