Obsługiwane przez usługę Blogger.

Alfa Romeo Stelvio - Polizia di Stato

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest model radiowozu Alfa Romeo Stelvio w barwach włoskiej policji państwowej (Polizia di Stato). Jest to kolejny model, jaki przywiózł mi kolega Kajetan z podróży do Włoch. 
Alfa Romeo Stelvio została zaprezentowana w 2016 roku Jest to pięciodrzwiowy SUV segmentu D zbudowany na płycie podłogowej Giorgio, z której korzysta także model Giulia. Gama jednostek napędowych składa się z trzech silników benzynowych i jednej jednostki wysokoprężnej. W skład jednostek benzynowych wchodzą dwa czterocylindrowe, rzędowe silniki o pojemności 1995 ccm i mocy 200 KM i 280 KM oraz widlasty sześciocylindrowy silnik o pojemności 2891 ccm i mocy 510 KM. Ten ostatni jest zmodyfikowaną jednostką Ferrari F154, w której ucięto dwa cylindry i znajduje się wyłącznie w wersji Quadrifoglio. Taką właśnie wersje przedstawia prezentowana miniatura. Z kolei silnik wysokoprężny ma pojemność 2143 ccm i moc 210 KM.  Pierwszy facelifing model przeszedł w połowie 2020 roku, kiedy zmieniono klosze tylnych lamp, przedni grill oraz zmieniono nieco wnętrze pojazdu. Drugi facelifing miał miejsce w październiku 2022 roku. Zastosowano układ świetlny nawiązujący do modelu Tonale, którego sprzedaż ruszyła w czerwcu 2022 roku.
Przeglądając liczne strony i fora internetowe, nie natrafiłem na informacje dokumentujące służbę modelu Stelvio we włoskiej policji państwowej. Znalazłem jedynie zdjęcia przestawiające taki samochód w służbie Policji Lokalnej (Polizia Locale) z  gminy Lignano Sabbiadoro. Ponadto samochody tego typu służą w hiszpańskiej Straży Obywatelskiej (Guardia Civil), Policji w Dubaju, a nawet Policji Lokalnej (Politia Locala) z Konstancji w Rumunii. 
Prezentowany model pochodzi ze specjalnej serii Bburago poświęconej Polizia di Stato, która przeznaczona jest na rynek włoski. Seria ta liczy cztery modele. Są to Jeep Renegade, prezentowaną  Alfa Romeo Stelvio, Alfa Romeo Giulietta oraz Alfa Romeo Giulia. Wydane w serii modele charakteryzują się dedykowanym opakowaniem, na którym widnieje emblemat jednostki. Co ciekawe na pudełku każdej z miniatur widnieje także wizualizacja modelu Alfa Romeo Giulia. 

Brak komentarzy