Obsługiwane przez usługę Blogger.

1966 Lincoln Futura Batmobile

W ostatnim w tym roku wpisie zaprezentuję jeden z najbardziej nietypowych modeli w mojej kolekcji, jakim jest bazujący na Lincolnie Futura Batmobil z serialu o przygodach Batmana emitowanego w latach 1966-1968. Pierwowzór modelu jest jednym z najbardziej ikonicznych samochodów filmowych wszechczasów. W nowym roku życzę Wam zdrowia, szczęścia i wielu wspaniałych chwil w rodzinnym gronie!
Batman (z ang. Człowiek Nietoperz) to popularny superbohater, który walczy z przestępczością w fikcyjnym Gotham City. W odróżnieniu od innych superbohaterów Batman nie dysponuje supermocami, a brak ten rekompensuje wysoką inteligencją, tężyzną fizyczną i wyposażeniem w zaawansowany technicznie sprzęt. Do dyspozycji bohater ma specjalnie przygotowany samochód - Batmobil. Po raz pierwszy Batman pojawił się w amerykańskiej serii komiksów Detective Comics z maja 1939 roku. Od skrótu nazwy serii komiksów pochodzi nazwa jego wydawcy - DC Comics. 12 stycznia 1966 roku swoją premierę miał serial Batman, w którym tytułowego bohatera zagrał Adam West. Batmana w walce ze złem wspomagał jego pomocnik Robin. W latach 1966-1968 nakręcono 120 odcinków serialu. Jak na superbohatera przystało jego pojazd, czyli Batmobil musiał być wyjątkowy. Wybór padł na koncepcyjnego Lincolna Futura z 1955 roku. Karoserię samochodu poddano licznym modyfikacjom, które miały zwiększyć atrakcyjność i tak już nietypowego pojazdu. Pojazd zyskał m.in. efektowny czarny lakier, tylny wylot napędu turbinowego (wykonany z beczki na farbę), wyrzutnie rakiet, czy radar. Serial dość szybko odniósł ogromny sukces. W związku z tym producent serialu zdecydował się zbudować 3 repliki Batomobila, które miały wspomóc promocję serialu podczas publicznych pokazów. 
Prezentowany model pochodzi z serii Batman Automobilia wydawanej w Wielkiej Brytanii przez Eaglemoss. Producentem miniatur jest firma IXO. Seria spotkała się z dużym zainteresowaniem fanów Batmana i doczekała się ponad 100 numerów. Ja, choć nie jestem wielkim fanem Batmana, widziałbym w mojej kolekcji jeszcze kilka z wydanych w tej serii modeli. 
Wzorem serii modeli samochodów z filmów o przygodach Jamesa Bonda, tak i miniaturowy Batmobil doczekał się podstawki i kartonika z tłem, które w tym przypadku imitują kryjówkę Batmana w jaskini. Sam model wykonany jest na przyzwoitym poziomie i nie ukrywam, że bardzo mi się spodobał. W zasadzie poza niezbyt dokładnie pomalowanymi na czerwono krawędziami nie mam żadnych zastrzeżeń. Z pewnością model ucieszy miłośników zarówno samego Batmana, jak i kolekcjonerów samochodów ze szklanego ekranu.

2 komentarze: