Obsługiwane przez usługę Blogger.

Ford Del Rey - Policja Wojskowa Brazylii

Pierwszy wpis w tym roku poświęcony będzie prezentacji modelu radiowozu Ford Del Rey w barwach brazylijskiej Policji Wojskowej stanu Bahia. Jest to mój pierwszy model radiowozu z Ameryki Południowej.
Ford Del Rey produkowany był przez brazylijski oddział Forda w Sao Paulo w latach 1981-1991. Samochód dostępny był w trzech wersjach: dwu- i czterodrzwiowy sedan oraz trzydrzwiowe kombi. Ten ostatni model sprzedawany był pod nazwą handlową Scala. W latach 1981-1989 pod maskę samochodu trafiał  czterocylindrowy silnik o pojemności 1555 cm i mocy 69 i 73 KM. Od 1989 roku do zakończenia produkcji w 1991 roku montowano czterocylindrowy silnik o pojemności 1781 ccm i mocy 87 i 93 KM.
W Brazylii funkcjonuje kilka służb policyjnych, które ze względu na podległość można podzielić na trzy grupy. Pierwszą stanowią jednostki podległe władzom federalnym. Są to Policja Federalna (Policia Federal), Drogowa Policja Federalna (Policia Rodoviaria Federal) oraz Kolejowa Policja Federalna (Policia Ferroviaria Federal). Drugą grupę stanowią siły podległe władzom stanowym (Brazylia dzieli się na 26 stanów i 1 dystrykt federalny). Należą do nich Policja Wojskowa (Policia Militar) oraz Policja Cywilna (Policia Civil). Trzecią grupę stanowią Straże Miejskie (Guardia Municipala) podległe władzom lokalnym. Jako, że wpis dotyczy modelu radiowozu Policia Militar, skupię się jedynie na tej jednostce. Formacje te podlegają gubernatorowi i ze względów organizacyjnych stanowią jednostki pomocnicze i rezerwowe sił zbrojnych Brazylii. W zależności od stanu formacja ma własną strukturę organizacyjną, umundurowanie i oznakowanie. Funkcjonariusze Policia Militar mają status żołnierzy i nadawane są im stopnie wojskowe. Głównym zadaniem Policji Wojskowej jest ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez działania prewencyjne (w przeciwieństwie do Policia Civil, która realizuje zadania dochodzeniowo-śledcze). Formacji tej nie należy mylić z jednostkami policyjnymi funkcjonujących w brazylijskich siłach zbrojnych. Warto zaznaczyć, że każdy z trzech rodzajów sił zbrojnych Brazylii ma własną żandarmerię wojskową. Dlatego też z uwagi na charakterystykę i rodzaje wykonywanych zadań wydaje się słuszne, by w przypadku Policia Militar używać nazwy Policja Wojskowa, a w przypadku formacji funkcjonujących w ramach sił zbrojnych nazwy Żandarmeria Wojskowa. Prezentowany model nosi oznaczenia Drogowej Policji Wojskowej ze stanu Bahia. Siedzibą władz stanu Bahia jest miasto Salvador.
Prezentowany model został wyprodukowany przez firmę Premium Classixxs. Jakość wykonania miniatury oceniam wysoko. Podobają mi się takie detale, jak chromowane listwy szyb, felgi, czy atrapa grilla. Prezencję przedniego pasa osłabiają niestety widoczne bolce montażowe przednich lamp. Wycieraczki oraz emblematy na klapie bagażnika wykonano z elementów fototrawionych, dzięki czemu wyglądają wiarygodnie. Niestety w moim egzemplarzu zauważyłem defekty lakieru na dachu oraz lewym błotniku. Nie mam za to żadnych zastrzeżeń co do montażu oraz jakości nadruków. Podobnie, jak prezentowana niedawno Toyota Crown  tokijskiej policji, tak i bohater dzisiejszego wpisu to model porządny, ale niszowy. Jestem jednak pewny, że docenią go kolekcjonerzy modeli policyjnych.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa i nietypowa miniatura. Nie wiedziałem, że Premium Classixxs brało się za radiowozy! Złożona lepiej niż ostatnio prezentowany u mnie Spark xD

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Damianie! Szkoda, że nie można tego powiedzieć o lakierze :D

      Usuń