Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoda Felicia Kombi - Policie České republiky

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest Skoda Felicia Kombi w barwach czeskiej policji, która została wyprodukowana przez firmę Abrex.
Skoda Felicia została wprowadzona do produkcji w 1994 roku, jako następca modelu Favorit. Samochód oferowano jako pięciodrzwiowy hatchback, a od 1995 także jako pięciodrzwiowe kombi i pick-up. W 1998 roku samochód przeszedł facelifting, który objął przede wszystkim przednią część nadwozia. Zmieniono przedni zderzak atrapę grilla oraz reflektory, dzięki czemu stylistyka samochodu była spójna z wprowadzonym w 1996 roku modelem Octavia. W modelu Felicia stosowano czterocylindrowe silniki benzynowe o pojemności 1.3 L i mocy od 54 KM do 68 KM oraz 1.6 L o mocy 75 KM. W ofercie znalazł się także silnik wysokoprężny o pojemności 1.9 L i mocy 64 KM.  Samochód produkowano do 2001 roku. Już dwa lata wcześniej, bo w 1999 roku na rynku zadebiutował model Fabia, który ostatecznie zastąpił Felicie w ofercie. Czeska policja wykorzystywała w służbie wszystkie trzy odmiany modelu Felicia. 
Jak już wspomniałem, prezentowany model został wyprodukowany przez firmę Abrex, która specjalizuje się w miniaturach pojazdów naszego południowego sąsiada. Miniaturę zakupiłem podczas wspólnego wypadu z kolegami Piotrkiem i Damianem do Ostravy we wrześniu ubiegłego roku. Za model zapłaciłem 799 koron. Poza Skodą zakupiłem także model Tatry 603-3 w barwach czechosłowackiej Służby Bezpieczeństwa Publicznego (Veřejná bezpečnost), którą prezentowałem już na blogu. Jakość wykonania modelu jest wysoka. Szczególnie podoba mi się utrzymane w jasnej kolorystyce dwukolorowe wnętrze pojazdu, które niewątpliwie ożywia model. Moje zastrzeżenia budzą za to widoczne bolce mocujące przednie reflektory. Podobnie jak Tatra, tak i Felicia bardzo mi się podoba i jest kolejnym eksponatem w stale rosnącej kolekcji zagranicznych radiowozów.

2 komentarze:

 1. Cześć !
  Zbieram modele Welly 1:34 i chciałem zebrać wszystkie wersje modelu FORD CROWN VICTORIA. Zauważyłem, że modele te, oprócz napisu na boku "Police" różną się tylko kogutami. Mam prośbę o radę. Czy mam kontynuować ten cel czy raczej zrezygnować z tego pomysłu?
  Ps. Skody z firmy Abrex też posiadam - 7 szt w skali 1:43. Bardzo jestem dumny z tego zbioru, bo wiem, jak je trudno zdobyć. Nie przeszkadza mi nawet, że kilka modeli pogubiło lusterka, ale trochę szkoda. Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Dziękuję za komentarz! Jak dobrze pamiętam kiedyś firma Welly produkowała model FCV w barwach trzech jednostek: California Highway Patrol, Los Angeles Police Department i Chicago Police. Samochody poza kolorem różniły się rodzajem belek świetlnych. Od pewnego czasu zauważyłem, że Welly nie produkuje FCV w tych wariantach. Są za to białe, opisane jedynie napisem Police różniące się belkami świetlnymi. W mojej ocenie modele te mogą stać się bazą do stworzenia we własnym zakresie dowolnej wariacji na temat policyjnej FCV. Odpowiednie kalkomanie tworzy kolega Jacek z bloga sluzbywskali.pl.

   Pozdrawiam i zapraszam ponownie!

   Piotr

   Usuń