Obsługiwane przez usługę Blogger.

Złota Kolekcja Auta PRL-u - Polski Fiat 126p Bombel

DSC05190

W tym wpisie zaprezentuję wam modelik Bombla, czyli prototypowego furgonu na bazie Polskiego Fiata 126p. Miniaturę tę odkupiłem wraz z innymi modelikami (w tym prezentowanym tu policyjnym Volvo V70 i PF 126p Nauka Jazdy) od kolegi Qliga.

2

Wprowadzony do produkcji w 1973 roku Fiat 126p szybko stał się poligonem doświadczalnym dla konstruktorów, którzy stworzyli na jego bazie kilka ciekawych wersji. Pierwszą z nich był niewielki furgon, nad którym pracę rozpoczęto i zakończono w 1974 roku. Przestrzeń ładunkowa, wynosząca około 1m3 składała się z dwóch części - dolnej za przednimi fotelami oraz górnej, znajdującej się w sztywnej nadbudowie. Ów nadbudowę, wystającą za obrys samochodu, wykonano z włókien szklanych oraz żywicy i to ona była najbardziej charakterystycznym elemenetem tego samochodu. To dzięki niej samochodzik zawdzieczał wdzięczną nazwę Bombel. Ładowność Bombla wynosiła 300 kg. Co ciekawe w każdym momencie można było z powrotem zamontować tylną kanapę. Powstały także odmiany z bocznymi oknami w nadbudowie. Jako, że projekt okazał się nieprespektywiczny prace nad nim przerwano. Szacuje się, że mogło powstać 16 egzemplarzy tej wersji.


3


4


Prezentowany model został wyprodukowany przez firmę IXO/IST i ukazał się w 40 numerze serii Złota Kolekcja Auta PRL wydawanej w latach 2014-2016 przez Deagostini. Jak już wspominałem modelik odkupiłem od kolegi Qliga po koleżeńskiej cenie. Miniatura stoi na typowym dla tej serii poziomie wykonania. Modelik Bombla bardzo mi się spodobał, choć mam pewne zastrzeżenia co do jakości montażu i lakieru. Rażą w oczy także zabrudzenia i rysy na szybach. Również pewne elementy, takie jak np. tylne lampy mogłyby zostać lepiej wykonane, ale ogólnie rzecz ujmując jest to porządny modelik, który polecam miłośnikom historii polskiej motoryzacji.


5


6


7


8


9


10


DSC05269


12

Brak komentarzy