Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kultowe ciężarówki z epoki PRL-u - Star 200

Seria Kultowe Ciężarówki z epoki PRL-u od Deagostini ruszyła na dobre, nieco ponad rok po zakończeniu serii testowej. Przyznam szczerze, że brakuje mi czasu, by regularnie prezentować Wam kolejne modele z tej serii. Zapewniam Was jednak, że w miarę możliwości będę nadrabiał zaległości i w najbliższym czasie zaprezentuje Wam wszystkie dotychczasowe numery, bowiem seria jest bardzo udana, a modele ogromnie mnie cieszą. Bohaterem dzisiejszego wpisu będzie Star 200, który ukazał się w numerze 8 wspomnianej serii.
Star 200 został wprowadzony do produkcji w 1975 roku, jako następca przejściowego modelu 28/29. Mimo wprowadzenia do produkcji nowego modelu przejściowe modele nadal wytwarzano - produkcję Stara 29 zakończono w 1983 roku, a Stara 28 sześć lat później. Nowy model wizualnie nie różnił się znacząco od poprzednika - najbardziej widoczną różnicą były podwójne reflektory, które umieszczono w zderzaku. Najważniejszą zmianą był nowy silnik - wysokoprężny S-359 o pojemności 6842 ccm i mocy 150 KM. W modelu 200 stosowano także produkowany na licencji brytyjskiej firmy Leyland wysokoprężny silnik SW-400 o pojemności 6540 ccm i mocy 125KM. Star 200 to dwuosiowy samochód ciężarowy o ładowności 6 ton. Pojazd mógł ciągnąć także przyczepę o masie do 8,5 ton. Produkcję modelu zakończono w 1994 roku. Jego następca, Star 1142 wytwarzany był od 1986 roku. Łącznie wyprodukowano niemal 78 tysięcy egzemplarzy tego modelu.
Jak już wspominałem na początku, dotychczasowe modele z serii Kultowe ciężarówki z epoki PRL-u są udane i warte uwagi. Nie inaczej jest z modelem Stara 200. To porządna i bogata w detale miniatura. Mój egzemplarz został starannie pomalowany i zmontowany. Podobają mi się detale, takie jak przedni grill i szczegółowo odtworzone felgi. Szkoda tylko, że zabrakło detali wewnętrznej części skrzyni ładunkowej. Jestem przekonany, że model to świetna baza do konwersji. Sam zakupiłem drugi egzemplarz w celu konwersji na wersję WT, czyli osławioną świetlicę wykorzystywaną przez Milicję Obywatelską, a następnie Policję. Liczę, że za jakiś czas będę mógł ją Wam zaprezentować na łamach mojego bloga. 

3 komentarze:

 1. Czekamy na prezentację WT :)
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednak porównując wydawnictwo DeA np z SALVAT i kolekcja pegaso, to strasznie ubogie te ciężarówki wychodzą.

  Tutaj zwykła skrzynia, gdzie lata 80/90 to był prawdziwy folklor.

  Dzisiejsze wydanie stara 1142 jest dopełnieniem tego obrazu..

  OdpowiedzUsuń