Obsługiwane przez usługę Blogger.

Legendy FSO - Syrena 104F

Bohaterem dzisiejszego wpisu będzie model prototypowej Syreny 104F, który ukazała się w czwartym numerze testowej serii Legendy FSO wydawanej przez Deagostini.
W 1968 roku w Fabryce Samochodów Osobowych opracowano dwie prototypowe wersje Syreny bazujące na modelu 104 - pickup oraz furgon. Przednią część pojazdu pozostawiono niezmienioną. Wersja pickup miała ładowność 400 kg, a wersja furgon 330 kg. Wersja furgon była częściowo przeszklona, a dostęp do ładunku zapewniały dwuskrzydłowe drzwi wyposażone w niewielkie okna. Mimo, że prototypy okazały się całkiem udane, a koszty wdrożenia do produkcji nie były wysokie, to nie zdecydowano się na produkcję seryjną tych pojazdów.
Prezentowany model został wyprodukowany przez firmę IXO na zlecenie wydawnictwa Deagostini. Jak przystało na siermiężną Syrenę, nie jest to model bogaty w detale. Nie oznacza to jednak, że wykonany jest źle. Wręcz przeciwnie! Na pochwałę zasługuje fabrycznie wycieniowany grill, zaznaczone uszczelki szyb, czy pomalowane wnętrze. Jedyne co mogłoby zostać wykonane lepiej to tylne lampy. W modelu odlano je wraz z nadwoziem i pomalowano. Trzeba jednak przyznać, że nie prezentuje się to tragicznie, a taki sposób odwzorowania tego typu detali to niestety wciąż standard u wielu producentów. Dodam także, że nie mam zastrzeżeń co do montażu i malowania mojego egzemplarza. Z pewnością jest to udany model, który świetnie uzupełni naszą kolekcję miniatur rodzimych samochodów. Liczę, że podobnie jak w przypadku serii Kultowe Ciężarówki PRL-u, także seria Legendy FSO doczeka się regularnego wydania.

Brak komentarzy