Obsługiwane przez usługę Blogger.

2006 Chevrolet Impala IX 9C1 - New York Police Department

W tym wpisie zaprezentuje Wam model radiowozu Chevrolet Impala IX 9C1 w barwach nowojorskiej policji. Miniatura wzorowana jest na samochodzie, który wystąpił w serialu Blue Bloods (znany w Polsce jako Zaprzysiężeni) opowiadającym historie nowojorskiej rodziny policjantów.
Chevrolet Impala dziewiątej generacji został wprowadzony do produkcji w 2005 roku. W porównaniu do poprzednika nowy model charakteryzował się bardziej zaokrąglonymi liniami nadwozia oraz przestronniejszym wnętrzem. Z zewnątrz pojazd wyróżniały łukowate reflektory przednie oraz trójkątne lampy tylne. Samochód oferowano klientom indywidualnym do 2013 roku, kiedy wprowadzono nowy model. Dla odbiorców flotowych i policji Impala IX generacji oferowana była do 2016 roku. W przeciwieństwie do producentów europejskich, którzy praktycznie nie mają w swojej ofercie specjalnych modeli dedykowanych dla służb policyjnych, amerykańskie przedsiębiorstwa dużą uwagę przywiązują policyjnym wersjom swoich pojazdów. Dlatego też, kiedy w Europie przygotowaniem policyjnych samochodów zajmują się specjalistyczne firmy, jak np. AMZ Kutno w Polsce, tak w USA niemal gotowe radiowozy produkowane są obok cywilnych odmian. Spowodowane jest to nie tylko większym rynkiem zbytu, ale także swoistym prestiżem, jaki daje producentowi produkcja radiowozów. Radiowozy są także czymś w rodzaju reklamy danej marki - skoro policja zdecydowała się na dany model, to zapewne jest on wytrzymały i niezawodny. Kto pamiętałby dziś model Crown Victoria, gdyby nie jego służba w amerykańskiej policji? Impala w wersji policyjnej została fabrycznie przygotowana pod zabudowę policyjnego oprzyrządowania takiego, jak belka świetlna, radiostacja, szperacze, przegroda między rzędami siedzeń itp. Ponadto usunięto możliwość otwierania tylnych drzwi oraz klapy bagażnika od wewnątrz. Tutaj się nie pomyliłem - klapa bagażnika samochodu w USA musi mieć możliwość otwarcia jej od wewnątrz. Policyjne odmiany otrzymywały także m.in. wytrzymałe felgi stalowe, odporne na uderzenia obicia tylne przednich foteli, czy tylną kanapę wykonaną z łatwego do czyszczenia materiału.  Początkowo radiowóz napędzał silnik benzynowy GM High Value V6 o pojemności 3,9l i mocy 242 KM, który pozwalał osiągnąć prędkość maksymalną w granicach 220 km/h. W 2007 roku zmniejszono moc silnika do 233 KM, a w 2009 roku do 224 KM. Trzy lata później wprowadzono nową jednostkę napędową o pojemności 3,6l i mocy 300 KM, która pozwalała osiągnąć prędkość maksymalną 240 km/h. Warto dodać, że produkowano dwie policyjne wersje - oznakowany wóz patrolowy oznaczony przez producenta kodem 9C1 i odmianę nieoznakowaną oznaczoną 9C3. Następcą policyjnej odmiany Impali jest Caprice PPV (skrót od Police Patrol Vehicle).
Wyprodukowany przez Greenlight Chevrolet Impala to porządny model. Rzecz jasna producent nie uniknął kilku wpadek, ale o tym później. Mój egzemplarz został prawidłowo zmontowany i polakierowany. Poza kilkoma niewielkimi przetarciami nie mam żadnych innych zastrzeżeń co do nadruków. Nieźle odtworzone zostały detale takie jak atrapa grilla, stalowe felgi, lusterka boczne z wkładką imitującą odbicie, czy tylny pas. To, co zauważyłem od razu, to brak szpary między przednimi reflektorami, a grillem w miejscu, gdzie powinna otwierać się maska. Zabrakło także większej staranności w wykończeniu niektórych detali np. podstawa belki świetlnej nie została pomalowana. Lepiej prezentować powinny się także przednie reflektory.
Trzeba przyznać, że producent przywiązał sporą uwagę do odtworzenia wnętrza pojazdu, w którym znajdziemy typowe dla radiowozu detale jak policyjny laptop i gruszka od radiostacji. Podsumowując - Impala IX 9C1 od Greenlight to udany, choć miejscami dość nierówno wykonany model. Mnie osobiście miniatura ta bardzo się podoba i polecam ją każdemu miłośnikowi radiowozów.
Na koniec wspólne zdjęcie radiowozu Chevrolet Impala IX 9C1 z Fordem Crown Victoria.

Brak komentarzy