Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoda 1203 - Veřejná bezpečnost

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest radiowóz Skoda 1203 w barwach czechosłowackiej Służby Bezpieczeństwa Publicznego (Veřejná bezpečnost) wyprodukowany przez firmę Abrex.
Skoda 1203 to samochód użytkowy wprowadzony do produkcji w  1968 roku. Model ten dostępny był w wersji skrzyniowej, towarowej, towarowo-osobowej oraz jako mikrobus. Samochód napędzał silnik benzynowy o pojemności 1221 ccm i mocy 47 KM, który w latach 80 został zastąpiony jednostką o pojemności 1433 ccm i mocy 57 KM. W latach 1968 - 1981 model 1203 produkowany w zakładach Skody w Vrchlabi. W 1973 roku część, a 8 lat później całość produkcji przeniesiono do zakładów TAZ w Trnawie (obecnie Słowacja). Odtąd model ten produkowany był jako Skoda TAZ 1203. W zakładach TAZ produkcję masową kontynuowano do 1997 roku. Po zakończeniu produkcji zakłady TAZ odsprzedały prawa oraz urządzenia do produkcji modelu 1203 czeskiej firmie OCELOT, która rozpoczęła małoseryjną produkcję na zamówienie. Produkcja samochodu, który nazywał się teraz OCELOT 1500, nie przekraczała 100 egzemplarzy rocznie. W miejscowości Zacler, notabene oddalonej o 16 km od zakładów Vrchlabi, samochody te powstawały do 2017 roku. Na bazie Skody 1203 powstawały radiowozy, samochody strażackie, sanitarne, a także i karawany.  
Prezentowany model został wyprodukowany przez firmę Abrex, która specjalizuje się w miniaturach pojazdów naszego południowego sąsiada. Mój egzemplarz zakupiłem w sklepie czeskiej sieci Pompo za cenę 549 koron, czyli około 100 złotych. Sam model zadebiutował na rynku dobre kilkanaście lat temu i nadal jest produkowany praktycznie bez żadnych zmian. Miniatura wciąż prezentuje całkiem niezły poziom, ale niestety w oczy rzuca się niedbałe malowanie białych elementów - przedniej maski oraz przesuwnych drzwi. Nienajlepiej wyglądają także przednie reflektory z widocznymi bolcami mocującymi, a także malowane tylne lampy. Pozytywnie oceniam za to malowane wnętrze oraz przyzwoitej jakości nadruki. Sama miniatura podoba mi się i jest świetnie prezentuje się obok Tatry 603 i Skody 120.

1 komentarz:

 1. Cześć!
  Mam " zabytkowy" numer gazety Wozy strażackie z podróbką tej skody, od nowości była popękana drabina. Sprzedam !

  Posiadam różne podróbki z różnych gazet m.in wozy policyjne z uszkodzeniami oraz wozy strażackie. Chętnie odsprzedam, bo Ty z kolegami tak po swojemu przerabiacie i potraficie je uratować.

  Czy byłeś może na moim blogu przemkapasja.blogspot.com , jak nie, to zapraszam na mój nowy wpis o skodach.
  Pozdrawiam
  Przemek

  OdpowiedzUsuń