Obsługiwane przez usługę Blogger.

[Konwersja] GAZ M22 Wołga - Milicja Obywatelska


Od BLOG

W latach 60 i na początku 70 jednym z najpopularniejszych radiowozów Milicji Obywatelskiej, obok Warszawy, Gaza 69 i wchodzącego do produkcji w 1967 roku Fiata 125p, były samochody Gaz M21/M22 Wołga. Zachowało się wiele zdjęć dokumentujących oznakowane Wołgi w służbie MO. Podobnie jak w przypadku innych samochodów MO, oznakowane Wołgi posiadały niebieski pas namalowany w linii klamek lub tuż pod nią, niebieskie (na jasnym lakierze) lub białe (na ciemnym lakierze) litery MO na drzwiach oraz resortowe tablice rejestracyjne. Zdarzały się także Wołgi oznakowane literami MO, ale bez namalowanego pasa. Na dachu zamontowana była najczęściej lampa Elektra LB4 z charakterystyczną podstawką z podświetlanym napisem "Milicja" zwaną "galeryjką". Niestety nie posiadam informacji ile tych samochodów służyło w MO. Można przyjąć jednak, na podstawie licznych zdjęć, że była to znaczna liczba - być może około 100, a nawet więcej. Milicyjne Wołgi służyły przede wszystkim w drogówce, gdzie szczególnie dobrą opinię zyskała wersja M22, czyli kombi.
Od BLOG

Milicyjne Wołgi M21/22 możemy zobaczyć nie tylko na dawnych kronikach filmowych, ale także w starych serialach takich, jak "Przygody psa Cywila" (odcinek 4), czy filmach np. "S.O.S", "Szerokiej drogi, kochanie".
Od BLOG

Moja konwersja, wzorowana na Wołdze M22 z KWMO Opole, wyszła tak, jak na prezentowanych tu zdjęciach.

Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG

Jako, że nie jestem modelarzem uważam efekt za zadowalający. Oczywiście, zawsze mogło być lepiej...

Na koniec zdjęcie wszystkich radiowozów MO z mojej kolekcji (w tym Fiata 126p, który wciąż nie jest ukończony):

Od BLOG

 

11 komentarzy:

 1. Widzę Piotrze, że Twoja kolekcja samochodów milicyjnych powiększa się w szybkim tempie. Już możesz poszczycić się porządnym parkiem maszyn, godnym nie jednej komendy na szczeblu miejskim;) Oby tak dalej!

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski1 listopada 2015 23:01

  Temat bardzo mnie wciągnął ! Łącznie mam 25 radiowozów MO, Policji i jeden SM, w tym 12 moich konwersji z których jestem dumny choć wiele im brakuje :) W planach kolejne: Gaz M21, M24, 69A, Fiat 132p i DKW F8.

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Muy bueno el Volga Piotr, y excelente la foto de toda la "familia" junta.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotr Władysławski2 listopada 2015 00:03

  Thanks Juanh !

  greetings !

  OdpowiedzUsuń
 5. Model dekoracji wyjątkiem akcji i kopalni jest wersja Policji Węgier.

  Dobra praca, jaką z nim zrobić

  Gratulacje


  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 6. Piotr Władysławski3 listopada 2015 19:41

  Dziękuję !

  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam
  Z przyjemnością przejrzałem całego bloga. Od mojej ostatniej wizyty sporo się tu zmieniło. Szczególnie zainteresował mnie Ford Transit Connect Welly. Modelik widziałem kilka razy w różnych sklepikach, ale w opakowaniu trudno go ocenić, a tak za 12 zł to naprawdę fajna sprawa. Ciekawą propozycją dla kolekcjonerów jest też Zastawa/Fiat 1300. Modelik Starline jest trudny do zdobycia, dlatego modelik z "południowych" serii gazetowych De Agostini jest chyba wart uwagi. Chętnie widziałbym go w naszej "kultowej" serii.
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Piotr Władysławski3 listopada 2015 22:03

  Drogi Artemisie ! Dziękuję za miłe słowo ! Ostatnia już (jak twierdzi Dea) aktualizacja listy numerów KAP przyniosła nam właśnie model Fiata 1500 który zapewne będzie niczym innym jak opisywanym przeze mnie modelem tylko w innym kolorze i pod inną marką. Sam zapewne zakupię ten modelik i zrobię porównanie (a raczej wspólną sesję) z Zastavą 1300. Ford Transit Connect to naprawdę fajny modelik (zwłaszcza pod konwersję), choć to z założenia zabawka ( niestety odbiegająca nieco od skali 1/43 ).

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie !

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam,świetnie ci to wychodzi.Małe pytanie,gdzie mogę zdobyć kalkomanie MO i Milisja.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piotr Władysławski4 listopada 2015 16:25

  Witaj ! Dziękuje za miłe słowo. Kalkomanie możesz zamówić m.in u forumowego kolegi xiedza z motoshowminiatura.pl w tym dziale: http://www.motoshowminatura.fora.pl/oferta-xiedzu,123/info,12548.html .

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń