Obsługiwane przez usługę Blogger.

Prezent od dziewczyny - Lancia Flaminia Super Sport Zagato


Od BLOG

Modele, które otrzymałem w prezencie zajmują szczególne miejsce w mojej kolekcji. Z okazji świąt, moja dziewczyna - Kasia, podarowała mi świetny model jednego z najpiękniejszych samochodów lat 60 - Lancia Flaminia Super Sport - czym bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Przypomnę, że niecałe pół roku wcześniej otrzymałem od niej na urodziny piękne BMW 327.

Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG

W 1957 roku Lancia wypuściła nowy model - Flaminia, która miała zastąpić model Aurelia produkowany od 1950 roku. Nazwa pochodziła, zgodnie z ówczesną tradycją firmy, od włoskiej drogi - via flaminia prowadzącej z Rzymu do Ariminum. Samochód produkowano w trzech podstawowych wersjach - sedan, coupe i cabrio. W 1964 roku w ofercie Lancii pojawiły się dwie specjalne wersje Flaminy - Sport i Super Sport. Zaprojektowany przez Zagato model Super Sport to dwumiejscowy samochód o aluminiowej karoserii napędzany silnikiem V6 o pojemności 2,8 L i mocy 154 KM. Prędkość maksymalna wynosiła około 210 km/h. Od rozpoczęcia produkcji w 1964 roku do jej końca w 1967 roku powstało jedynie 150 egzemplarzy Lancii Flaminia Super Sport. Dziś jest cenionym klasykiem. Warto dodać jako ciekawostkę fakt, że maju 2015 model Super Sport z 1965 został sprzedany za równowartość prawie 900 tysięcy złotych.

Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG

Model został wyprodukowany przez firmę Norev i wykonany jest na bardzo dobrym poziomie. Przyznam szczerze, że kiedy po raz pierwszy wyjąłem z opakowania ten modelik nie mogłem od niego oderwać wzroku. Mimo mojego wielkiego podziwu dla stylizacji modeli Lancii jest to na dobrą sprawę pierwsza rasowa Lancia w kolekcji (trudno do takich zaliczyć model Y-10). W czasie kiedy to piszę na biurku stoi paczka z dwoma kolejnymi Lanciami, które opiszę w kolejnych wpisach. Wracając jednak do modeliku Noreva to uważam, że oddaje charakter tego wyjątkowego i efektownego samochodu. Zarówno montaż, jak i detale zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Nieźle prezentują się klamki wykonane jako osobny element, malowane ramki szyb oraz rury wydechowe. Model rzecz jasna ma pewne słabe strony, ale uważam krytykowanie modelu otrzymanego w prezencie za wysoce niestosowne. Zwłaszcza w przypadku, gdy model rzeczywiście jest bardzo fajny i cieszy moje oko.

Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG

6 komentarzy:

 1. Una maravilla este Flaminia Piotr, otro gran coche de Lancia.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski20 grudnia 2015 17:14

  Dziękuję Juanh za komentarz, Lancie są piękne ale Flaminia Super Sport to prawdziwa perełka w historii motoryzacji.

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham ten Lancia i jak we wszystkich gospodarstwach domowych
  Brakuje w mojej kolekcji i życzę

  Prawdziwy cud modelu


  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotr Władysławski20 grudnia 2015 17:24

  Dziękuję SEATPC za komentarz, życzę Tobie uzupełnienia Twojej bogatej kolekcji o ten piękny model,

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 5. Mówcie co chcecie, ale te samochody miały duszę, nie to co teraz, współczesne auta są jakieś takie hmm... plastikowe i puste.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piotr Władysławski22 grudnia 2015 12:55

  W pełni się zgadzam. Nawet tanie i popularne samochody tamtych lat dziś fascynują.

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń