Obsługiwane przez usługę Blogger.

Świąteczne życzenia i Żuk A-05 z Węgier


Od BLOG

Na początku chciałbym życzyć wam wesołych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia !

Od BLOG

Rok temu o tej porze mieliśmy wysyp modeli z ANS w "Kik-ach", które następnie pojawiły się w Media Markt. Opisywałem je wielokrotnie na blogu. Od końca listopada tego roku w sklepach Media Markt i Saturn nastąpił wysyp modeli z "Kultowych Aut PRL-u". Jednak nie tylko z samymi "KAP-ami" mamy przyjemność bowiem trafić można również modele z bliźniaczej węgierskiej serii Deagostini - "Retroautok - a keleti blokkbol". Kilka modeli różniło się od tych wydanych u nas m.in. kolorem lakieru, a także nieco lepszym wykonaniem jak np. PF 125p MR 75. Kilka dni temu mój brat wybierał się po płytę do MM i spytał czy ma rozejrzeć się za modelami. Odpowiedziałem, że tak i już po pół godziny dostałem telefon jakie modele bym chciał. Wybrałem dwa: PF 126p FL i Żuka A-05, których swego czasu nie kupiłem z KAP-u. Jak się później okazało Żuk posiadał węgierskie tablice rejestracyjne, co jest fajną ciekawostką. Co więcej oba modele brat mi sprezentował jako prezent świąteczny. Jeszcze w tym samym dniu zamówiłem na stronie Deagostini przyczepę do malucha i jak przyjdzie do mnie to opisze zestaw na blogu. Wracając jednak od Żuka to warto przypomnieć sobie historię tego pojazdu.

Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG

Pracę nad Żukiem rozpoczęły się w 1956 roku w Zakładowym Biurze Konstrukcyjnym Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie. W fabryce produkowano wówczas na radzieckiej licencji Gaza 51 samochody ciężarowe Lublin 51. Nie była to udana konstrukcja, zwłaszcza na tle polskiego Stara 20, który był szybszy, mniej paliwożerny i co najważniejsze posiadał większą ładowność. Doskonale było wiadomo, że fabryka nie mogła wiązać swojej przyszłości z produkcją przestarzałej ciężarówki, więc postanowiono opracować samochód dostawczy. W konstrukcji wykorzystano najważniejsze podzespoły produkowanej od 1951 Warszawy takie jak silnik, koła, układ hamulcowy i elementy zawieszenia. Prototyp został ukończony w 1957 roku, a rok później nastąpiła oficjalna prezentacja pojazdu na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W tym samym roku powstała jeszcze przedprodukcyjna partia informacyjna licząca 50 sztuk, a w 1959 roku ruszyła produkcja seryjna. Furgon, czyli prezentowana wersja oznaczona A-05, został wprowadzony do produkcji w 1966 roku. Rok wcześniej jej prototyp został zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Furgon powstał w odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie krajowego rynku, którego nie była w stanie zaspokoić produkcja Nysy. Ładowność wersji furgon wynosiła 850 kg.

Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG

Modelik poza tablicami rejestracyjnymi niczym nie różni się od swojego odpowiednika z KAP. Wykonany jest na typowym dla serii przeciętnym poziomie. Z jednej strony mamy całkiem dobrze odwzorowany przedni grill, z drugiej zaś odlane wraz z karoserią tylne lampy, które prezentują się fatalnie. Trzeba jednak przyznać, że całość prezentuje się całkiem znośnie i cieszy oko na półce.

Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG


Od BLOG

8 komentarzy:

 1. Cześć Piotrze! Bardzo lubię ten modelik. Mimo małej wpadki w postaci tylnych lamp, mode prezentuje się naprawdę dobrze. Korzystając z okazji chciałbym Tobie i Twoim bliskim złożyć najserdeczniejsze Życzenia Świąteczne. Oby te nadchodzące święta upłynęły pod znakiem miłości, szacunku, dobrej zabawy oraz wszystkiego tego czego oczekujesz po nich;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Władysławski23 grudnia 2015 22:03

  Dziękuję Szymonie za komentarz oraz za życzenia świąteczne i wzajemnie życzę wesołych i radosnych świąt :)

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Miała być Lancia, a jest Żuk! Wiem lancię też widziałem. Ja za tym Żukiem objechałem całą dzielnicę, ale nie teraz, kilka lat temu, kiedy się ukazał. Modelik wart polecenia. Ja z wyprzedaży w MM też kupiłem tylko niebieskiego A11B. Już go nawet przerobiłem, ale nie mam czasu go pomalować.
  Życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia !

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotr Władysławski24 grudnia 2015 12:54

  Dziękuję za komentarz Artemisie i za życzenia świąteczne ! Fakt, wpis dodałem niemal jeden za drugim ale w ramach podziękowań dla dziewczyny i brata chciałem je zaprezentować jeszcze w okresie przedświątecznym bowiem w święta różnie bywa z czasem :) Jestem bardzo ciekaw przeróbki Żuka A11B i z wielką przyjemnością zobaczę końcowy efekt !

  Pozdrawiam i jeszcze raz życzę wszystkiego co najlepsze !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham tego modelu ZUK i tego dnia nie weszła jeszcze w mojej kolekcji.


  Ten żółty wzmacnia je i sprawia, że znacznie bardziej kolorowe.

  Myślę, że nie będzie to wersja policji tak szybko zasada dom

  Bardzo dobry wpis

  Wesołych Świąt


  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 6. Piotr Władysławski24 grudnia 2015 13:24

  Dziękuję SEATPC za miły komentarz i życzę Tobie tego modeliku w kolekcji ;)

  Wesołych Świąt !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. Hermosa mesa de regalos Pitr! Deseo recibir al menos esos 1/43.
  Y muy bella combi, además en color amarillo, gran modelo.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 8. Piotr Władysławski25 grudnia 2015 20:59

  Dziękuję Juanh za komentarz i życzę wesołych świąt !

  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń