Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kia Stinger - Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej

Kia Stinger to z pewnością jeden z najbardziej imponujących radiowozów w służbie polskiej policji. W służbie znajduje się osiem egzemplarzy w wersji nieoznakowanej oraz jeden oznakowany, który wykorzystywany jest do celów reprezentacyjnych. W tym wpisie zaprezentuję wersję nieoznakowaną. Dla lepszej prezencji model wyposażyłem w imitację tablic magnetycznych z napisem Policja, które zakładane są m.in. w trakcie zabezpieczeń imprez masowych, czy przejazdów kolumn pojazdów. 
Nieoznakowane Stingery trafiły do służby pod koniec listopada 2018 roku. Zakupiono osiem egzemplarzy tego modelu w celu doposażenia śląskiej policji na czas trwania szczytu klimatycznego ONZ, który odbył się w Katowicach w dniach 3 - 14 grudnia 2018 roku. Pod maską tych samochodów pracuje czterocylindrowy rzędowy silnik benzynowy o pojemności 1998 ccm i mocy 255 KM. Po zakończeniu szczytu samochody otrzymały wideorejestratory i zostały zadysponowane do komend w Gliwicach, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Bielsku Białej, Zabrzu, Zawieciu i Częstochowie. Radiowozy te wykorzystywane są najczęściej do patrolowania autostrad A1 i A4, Drogowej Trasy Średnicowej, Drogi Krajowej nr 1 czy nr 86.
Prezentowany model został wyprodukowany przez Welly. Podobnie, jak w przypadku opisywanego niedawno policyjnego Volkswagena Transporter T6 także i skala Stingera bliska jest 1/43. Niestety miniaturowy Stinger nie ukrywa swojego zabawkowego charakteru. Ma bowiem zainstalowany napęd, którego obudowa zastępuje dużą część tylnej kanapy. Trudno w tym przypadku jednak o jakąkolwiek alternatywę. Stinger, którego możemy zakupić w salonach KIA wydaje się niczym innym, jak tylko nieco bardziej dopracowanym Welly. W salonowym Stingerze także znajdziemy mechanizm napędowy, którego obudowa zastępuje nam tylną kanapę.  
Do mojej kolekcji model trafił dzięki koledze Marcinowi, którego możecie znać z prezentowanych na blogu policyjnych konwersji, takich jak Kia Cee'd, Alfa Romeo 159, czy Volkswagen Transporter T5. Fabryczny kolor modelu odpowiada egzemplarzowi, który posiada Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej. Zakres prac obejmował jedynie drobne poprawki oraz naklejenie policyjnych oznaczeń (autorstwa Jacka z bloga służbywskali) i tablic rejestracyjnych (wydrukowane przez Bartosza z brociu43workshop). Z pewnością nie jest to idealny model, ale świetnie uzupełnia moją kolekcję radiowozów polskich służb mundurowych. Zdradzę Wam, że powstaje także oznakowana wersja GT.

6 komentarzy:

 1. Jakie to jest smutne, że czasami jesteśmy zmuszeni do tych słabszych modeli, bo nikt nie zrobił alternatywy. :/
  Konwersja wyszła fajnie, a ja czekam na wersję oznakowaną :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety Damianie... Szczególnie boli mnie brak porządnych modeli koreańskich samochodów, jak Hyundai i KIA. Liczę, że wkrótce to się zmieni...

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. Dobry kawałek tej Kia, ta marka nie jest jeszcze obecna w mojej kolekcji i będziemy musieli zacząć to robić, to dobry sposób na przybycie

  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Pau! Cieszę się, że model sie Tobie spodobał :)

   Życzę, by KIA zagościła i w Twojej kolekcji :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. Witaj Piotrze
  Powróciłem po staremu bez bloga i facebooka;-) ta kia jest świetna sam na nią poluje, robi wrażenie i z racji braku alternatyw nie ma co wybrzydzać, bardzo fajnie wygląda także z tabliczką policja i czekam na wersję oznakowaną;-)
  Świetny wpis!!!
  P.S. i czekam aż mi się trafi seryjny egzemplarz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Hubercie!

   Cieszę się, że model sie Tobie spodobał i trzymam kciuki, byś także trafił jakiegoś Stingera do kolekcji :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń