Obsługiwane przez usługę Blogger.

FSO 125p - Straż Miejska w Rybniku

W dzisiejszym wpisie zaprezentuje Wam model FSO 125p w barwach rybnickiej straży miejskiej, który wykonał na moje zamówienie kolega Piotrek z manufaktury Diecast Art.  
FSO 125p był jednym z pierwszych radiowozów, jakimi dysponowali strażnicy miejscy z Rybnika. Niestety o samej historii tego radiowozu wiadomo bardzo niewiele. W kronice rybnickiej straży miejskiej zachowały się jedynie dwa zdjęcia, na których widoczny jest ten pojazd. 
Powyżej: Zdjęcie przedstawiające demontaż belki świetlnej z pojazdu służbowego FSO 125p. 
Poniżej: Zdjęcie dawnej Komendy Straży Miejskiej w Rybniku na ul. Hallera. Przed budynkiem widoczne dwa pojazdy służbowe: FSO 125p oraz Fiat 126p.
Najprawdopodobniej pojazd służył w latach 1991-1996. Został zastąpiony przez Poloneza MR93.
Jak już wspomniałem model został wykonany przez kolegę Piotrka z manufaktury Diecast Art. Bazą dla konwersji była miniatura milicyjnego FSO 125p wydana w numerze specjalnym serii Kultowe Auta PRL-u. Miniatura ta ma swoje wady - przede wszystkim przetłoczenie na masce, którego w pierwowzorze nie było, oraz nieprawidłowa deska rozdzielcza. Piotrkowi udało się je wyeliminować - przetłoczenie zostało usunięte, a deska rozdzielcza została wymieniona na prawidłową. Miniatura otrzymała nowy lakier, oraz wysokiej jakości kalkomanie. Dbałość o detale zachwyca. Na szczególną uwagę zasługują detale, takie jak belka świetlna i antenka. We wnętrzu znalazły się osłony przeciwsłoneczne, oraz uchwyty na podsufitce.
Ponadto światła tylne, które w fabrycznym modelu były w całości czerwone, otrzymały barwione klosze kierunkowskazów.
Całość dopełnia podstawka z wygrawerowanym opisem modelu. Podusmowując - model ten to prawdziwa ozdoba mojej kolekcji samochodów polskich formacji mundurowych.
Na koniec wspólne zdjęcie z Fiatem 126 el.

5 komentarzy:

 1. Świetnie się ogląda te nowe modele Pejtra, chłopak poszedł w taki detal, że każdy kolekcjoner będzie szczęśliwy.
  Fajnie zobaczyć poczciwego dużego Fiata :)
  Ciekawa sprawa, że wiadomo o nim tak mało...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Damianie!

   Dziękuję za komentarz! Model miałeś już przyjemność zobaczyć na żywo :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 2. witam chciałbym opowiedzieć pewną historię... muj tata w 1995 roku kupił z rybnickiej straży miejskiej fiata 125p . był to0 ten sam fiat co ten model który jest na zdjęciach. w 2000 roku tata go sprzedał .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz! Czy posiada Pan jakieś zdjęcia samochodu z czasów eksploatacji go przez Pana tatę?

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 3. Mój tata poszuka i wyśle w e-mailu

  OdpowiedzUsuń