Obsługiwane przez usługę Blogger.

Mercedes-Benz G - Biuro Ochrony Rządu

Na moim blogu prezentowałem już kilka odmian popularnego Mercedesa G klasy. Były to 230 GE w wersji papamobile290 GD w barwach Straży Granicznej oraz efektowna G63 AMG 6x6. Tym razem zaprezentuję Wam miniaturę G klasy w barwach nieistniejącego już Biura Ochrony Rządu. Miniatura została wykonana na moje zamówienie przez kolegę Jacka z bloga służby w skali. O samym pierwowzorze nie znalazłem żadnych informacji. Z pewnością był to jeden z nielicznych oznakowanych pojazdów (jak nie jedyny) w służbie tej formacji.
Biuro Ochrony Rządu zostało powołane 29 listopada 1956 roku. Formacja, choć formalnie nie funkcjonowała w strukturach Milicji Obywatelskiej, działa na podstawie przepisów regulujących działanie MO, oraz przejęła jej stopnie służbowe. Zmiany ustrojowe, jakie miały miejsce w Polsce na przełomie lat 80 i 90 XX wieku dotknęły także Biuro Ochrony Rządu. Formacja została przekształcona w jednostkę wojskową nr 1004, a jej funkcjonariusze uzyskali status żołnierzy. Mimo tego jednostka ta wciąż podlegała Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. W marcu 2001 roku została uchwalona ustawa o Biurze Ochrony Rządu, która nadała jej policyjny charakter.  Zadaniami formacji była przede wszystkim ochronę osób oraz obiektów ważnych ze względu na dobro państwa. Biuro Ochrony Rządu zapewniało ochronę osobistą m.in. Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu, Marszałkowi Senatu, Prezesowi Rady Ministrów, czy członkom zagranicznych delegacji. Obiektami chronionymi przez BOR były m.in. te służące Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne obiekty i urządzenia o szczególnym znaczeniu. W 2018 roku formacja ta została rozformowana, a jej miejsce zajęła nowo utworzona Służba Ochrony Państwa.  
Prezentowany model to konwersja wykonana przez Jacka na bazie miniatury-zabawki popularnej w marketach i na stacjach benzynowych firmy Welly. Skala modelu to +/- 1/43. Zakres konwersji objął dodanie oznakowania, lamp ostrzegawczych oraz antenki, którą niestety uszkodziłem podczas wyjmowania modelu. Na szczęście kolega Jacek zaproponował mi naprawę tego elementu w przyszłości. Sam efekt prac jest naprawdę dobry, zwłaszcza biorąc pod uwagę model bazowy. Miniaturowy Mercedes-Benz G w barwach BOR stał się pierwszym przedstawicielem tej formacji w mojej kolekcji pojazdów polskich formacji mundurowych.

2 komentarze:

  1. Naprawdę nieźle wyszedł ten model biorąc pod uwagę bazę na jakiej się opiera. Trochę szkoda, że niestety ciężko o lepsze bazy niż welly, czy cararama

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Damianie! Niestety coraz ciężej o dobre modele bazowe. Zwłaszcza, że nawet droższe Norevy nierzadko prezentują ten sam poziom (jak nie gorszy) niż Welly. Można było to zobaczyć w przypadku Dacii Spring.

      Usuń